Derya Türkan, kemençe - Türk kemençeci. İncesaz grubu üyesidir. 1984 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitimi bölümüne klasik kemençe öğrencisi olarak girdi ve 1995 yılında mezun oldu. 1990 yılında İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'na konuk sanatçı olarak davet edildi ve yedi yıl bu toplulukla çalıştı. 1991 yılında TRT İstanbul Radyosu'na girdi, 2000 yılında kadrolu sanatçı oldu. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli çalışmalarda yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri'nin Harvard, Santa Cruz ve MIT üniversitelerinde dersler ve seminerler verdi. 1997 yılında Cengiz Onural ve Murat Aydemir'le birlikte İncesaz grubunu kurdu. İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ses sanatçısı Dilek Türkan ile evlidir. 21 Ağustos 2013'de İncesaz ile yollarını ayırmıştır